Flag Counter
PODSUMOWANIE ROKU 2022

Grudzień, szaro zimno, świątecznie. Koniec roku już tuż tuż. 

Ostatnie spotkanie naszej grupy modelarskiej odbyło się właśnie 10 grudnia w  dobrze znanej nam miejscówce, gdzie podsumowaliśmy rok i nakreśliliśmy sobie plany na 2023r.

A więc....

Zaczęło się od prośby kolegi z Aeroklubu Nowy Targ, czy nie pomalowalibyśmy pewnego modelu samolotu , który otrzymali od znajomych. Oczywiście że się zgodziliśmy bo miał przybrać kolory używane przez RAF a w malowaniu osobistym Tadeusza Schiele, czylio Spitfire Vb, co jeszcze bardziej nam się spodobało.

Modelarsko wystartowaliśmy  dopiero w Bytomiu , czyli maj , tydzień przed naszym konkursem. Później wiadomo nasz rodzynek czyli III Podhalański Festiwal Modelarski Ciupaga który odbył się zgodnie z planem.  Może było ciut mniej modeli niż rok wcześniej za to dużo więcej modelarzy którzy do nas dotarli. Zwieńczeniem było sobotni wieczór, integracyjny, gdzie raczyliśmy się złoty m trunkiem od jednego z naszych sponsorów czyli Browar Ciupaga.

III Podhalański Festiwal Modelarski Ciupaga 2022 - GMNT 

Kolejny konkurs wybraliśmy się do Rimavskiej Soboty, fajna impreza z klimatem, przy okazji zwiedziliśmy troszkę miasto i spotkaliśmy naszych słowackich przyjaciół , Jan Moravcik, Lukas Kvietok.

RAPORT: Slovak Open 2022 - GMNT 

Następnie  Dobczyce , gdzie pielęgnują historię Flotylli Pińskiej  i Kraków, nieobecny już chwilę na modelarskiej mapie, tym razem konkurs zorganizowany przez Tomasza Wawerskiego , czyli Sklep Modelarski Agtom , pod nazwą Modelarskie Błonia. Lokalizacja na krakowskich Błoniach, konkurs jednodniowy na którym mieliśmy okazję sędziować kilka kategorii. Ciekawe lekcje Mikołaja Kamienieckiego przyciągały słuchaczy tak jak warsztaty modelarskie  dla każdego.

RAPORT: Modelarskie Błonia 3.09.2022r - GMNT 

Jaworzno, wypad z rodzinką, konkurs w nowym miejscu w nowej dużej sali gdzie przybyła masa modelarzy i na stołach mogliśmy podziwiać prawie 1000 modeli kartonowych i Plastikowych.

RAPORT: XIII FestiwalModelarski Jaworzno 10-11.9.2022r - GMNT 

Na zakończenie naszych wyjazdów udaliśmy się do Sumperku w Czechach, tam nas jeszcze nie widzieli 🤭😁. Udało mi się namówić na wyjazd kolegów z Krakowa  i w piątkę udaliśmy się na wyjazd. Na miejscu spotkaliśmy się z Adamem Dobranowskim z Poznania,  którego róniez udało się namówić na ten wypad. Fajny konkurs  jednodniowy, chociaż my spędziliśmy z noclegiem, dla nas było jeszcze fajniej.

RAPORT: MODELFEST ŠUMPERK 2022 - GMNT 

Jak wiadomo , staramy się pielęgnować pamięć o pilocie Z Zakopanego , Tadeuszu Schiele, gdzie jego imieniu nagradzamy modele w Kategorii Specjalnej -  Nojpiykniyjsy Polowac. Jego miejsce pochówku na cmentarzu komunalnym w Zakopanym było dotknięte znakiem czasu, bardzo ładna kapliczka wymagała już renowacji. Myśleliśmy żeby jakoś odświeżyć to miejsce pamięci i postanowiliśmy z własnych funduszy zrobić nową płytę  z informacjami o pochówku. Wykonana z 4cm deski jesionowej, wygrawerowanej i z motywem szachownicy lotniczej, która podkreśliła wygląd tabliczki. Wraz z Pawłem pojechaliśmy przed 1 listopada żeby ją założyć , nienaruszający oryginalnej, słabo już czytelnej. Jakież było nasze zdziwienie i zadowolenie kiedy na miejscu zobaczyliśmy nowa kapliczkę  nagrobną  i informacja o Grobie Weterana z Instytutu Pamięci Narodowej. Tabliczek oryginalnych nie było, widocznie w trakcie renowacji, ponieważ w tym miejscu jest pochowany również ojciec Tadeusza i siostra.  

Kpt.pil.Tadeusz Schiele - Pamiętamy - GMNT 

Obecnie na odnowionym miejscu pochówku nasza  "tymczasowa" tablica nagrobna Tadeusza Schiele nadal jest obok nowej odnowionej jego ojca. 

Nasza grupa na koniec roku powiększyła się również  o kolejnego modelarza z Zakopanego.

Poznaliśmy masę nowych pozytywnie zakręconych modelarzy, z którymi toczyliśmy przeciekawe rozmowy, nie tylko modelarskie.

Tak że , podsumowując rok  2022 byliśmy na 6 konkursach i zrobiliśmy łącznie  1938km. Na wszystkich 6 konkursach był Grzegorz , później Paweł, Łukasz i Piotr. Zdobyliśmy 15 wyróżnień w seniorach i 4 w młodziku.

Zwieńczeniem roku była bardzo fajna informacje , że ekipa Eastmodels, czyli słowacki  portal modelarski, wybrała mnie na swojego ambasadora w Polsce . Jest to dla mnie duże wyróżnienie i bardzo motywujące do dalszych działań w świecie modelarskim. Został tam również uruchomiony Europejski Kalendarz Modelarski, gdzie jest już zgromadzonych ponad 100 konkursów w Europie.

Plany na przyszły Rok? Nasza grupa ma w planach kilka wspólnych wyjazdów i kilka osobno, na początek w planach Bytom i Moson.

Do zobaczenia na modelarskiej trasie i wszystkiego dobrego w Nowym 2023 roku oraz na IV Podhalańskim Festiwalu Modelarskim Ciupaga 2023.

/Grzegorz 
Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.