Flag Counter
RAPORT: Konkurs Modelarski im. Bogumiła Nowotnego w Dobczycach 2.07.2022


W pierwszy weekend lipca odbył się konkurs modelarski  w Dobczycach. Sobotnia  impreza z klimatem , a jest to także Święto Flotylli Pińskiej o której  przypomina między innymi Jacek Bassara z „Konstruktorów Marzeń”.


 Święto to ustanowił w okresie II RP marszałek Józef Piłsudski. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie 3 lipca 1919 roku Flotylla Pińska odniosła zwycięstwo nad bolszewikami w bitwie pod Horodyszczem.

My przybyliśmy ok. 10 rano , w sumie bardziej rodzinny wyjazd ,  . Dla pierwszych 50 osób które zarejestrowały modele był przygotowany mały prezent ,Hydrogliser, ślizgacz z napędem śmigłowym, tak charakterystycznym dla akwenów płytkich i mocno zarośniętych jakimi między innymi były wody „morza pińskiego”. Na zdjęciu próba rekonstrukcji szybkiego ślizgacza śmigłowego flotylli pińskiej.


Jak podają organizatorzy na stronie wydarzenia:

"Święto Flotylli Pińskiej to nie tylko konkurs modelarski. W tym samym czasie w budynku w którym trwać będzie konkurs odbywać się będzie także panel historyczny. Znani i lubiani historycy oraz pasjonaci historii opowiadać będą o losach flotylli rzecznych, wyprawie do współczesnego Pińska,  Linii Piłsudskiego oraz o ORP Błyskawicy - ciekawostki jakich nie znacie. Prowadzenie Sławek Zagórski"


Jak podają organizatorzy zgłoszonych prac modelarskich , plastikowych i kartonowych  było ponad 400. Odbył się też inny konkurs, a mianowicie "Historie klockami budowane", który był okazją do rodzinnego układania klocków. Wydarzeniem towarzyszącym była XI Regionalna Giełda Kolekcjonerów. 

Podsumowując fajna jednodniowa impreza, której celem jest  pamięć o  Flotylli Pińskiej , przy okazji startu w konkursie modelarskim można zwiedzić pobliski zamek w Dobczycach oraz skansen.

Grzegorz Siuta został wyróżniony w dwóch kategoriach oraz młodzik Dawid za udział w konkursie.

Materiał video prezentujący konkurs:


DZIENNIK POLSKI:

Dobczyce. 3 lipca to Święto Flotylli Pińskiej. Jej historię przypomina w Dobczycach grupa pasjonatów | Dziennik Polski (dziennikpolski24.pl) 


Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.